NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Художникът Атанас Хранов с изложба, наречена „Дирижабъл“.
2620
Цветни аспекти

Художникът Атанас Хранов с изложба, наречена „Дирижабъл“.

Художникът Атанас Хранов гостува във Варна с изложба, наречена „Дирижабъл“. Тя представя последните живописни произведения на автора в галерия „Папийон“, където той е излагал и преди.  Това, което публиката ще види, е моят собствен дирижабъл. Той е пълен вместо с топъл въздух, с всичко, което ни се случва докато живеем като добри и лоши решения, щастливи и нещастни моменти

| 03 Юли 2024, 15:07 ч.
Художникът Атанас Хранов с изложба, наречена „Дирижабъл“.
Художникът Атанас Хранов с изложба, наречена „Дирижабъл“.
Снимка © БТА

Художникът Атанас Хранов гостува във Варна с изложба, наречена „Дирижабъл“. Тя представя последните живописни произведения на автора в галерия „Папийон“, където той е излагал и преди. 

С награждаване и галаконцерт на лауреатите официално бе закрито второто издание на Международния балетен конкурс "Сара-Нора Прима" в Бургас. 

Общо петима балетисти от Република Корея взеха награди в най-високата възрастова категория за професионалисти между 17 и 26 години. 

За първи път бе присъдена и голяма награда - Гран При, за изключително представяне, която получи Мун Джон-у от Република Корея. Тя е на стойност 10 000 лв. и е придружена от гастрол в Софийска опера и балет, както и награда от "Джефри балет" в Чикаго, щата Илинойс, САЩ.

Най-високото отличие бе връчено от министъра на културата Найден Тодоров. "Балетът е най-красивото сценично изкуство, но балетът е и една от най-трудните професии въобще. Фактът, че конкурсът "Сара-Нора Прима" се случва и надявам се, ще продължи да се случва, говори страшно много за град Бургас. България винаги е била с

Авторска изложба “Jazzy” на художничката и керамик Неда Личева ще бъде открита в Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак (НИХЗИ) на 28 юни, съобщи Иванка Джабраилова, управител на културната институция.

Неда Личева е потомствен художник - керамик, възпитаник на Националното училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ в Троян. Завършва Националната художествена академия в София, специалност „Керамика” при проф. Красимир Джидров. Има редица международни участия и художествени пленери в Германия, Полша, Франция, Швейцария, Израел, България. Освен с керамика, художничката се занимава и с рисуване върху стъкло и арт фотография. Член е на критичната комисия в London Metroplolitan University.

„Нейните творчески търсения са много различни и провокативни, произведенията, които представя са плод не само на умение, но и на въображение. Изложба

Люси Дяковска и Милица Гладнишка представят ABBA Symphonie с Плевенска филхармония на сцената на Летен театър "Кайлъка". Концерт-спектакълът ще се състои на 18 юни, съобщиха от културния институт. 

Диригент на музикалния проект е маестро Найден Тодоров. Кодиригент е Георги Милтиядов, пианист и ръководител на Вокална група SOS, която също е част от концертите. Аранжиментите са дело на Георги Милтиядов и Пламен Проданов. В програмата с инструментална и вокално-инструментална музика, обработена за оркестър, с нов поглед към вокалните партии, са включени емблематични песни от репертоара на шведската група като Mamma Mia, Money, money, money, Take a chance on me, Gimme! Gimme! Gimme!", Super Trouper, Waterloo и много други, до финалното кресчендо в Dancing Queen.

Чрез този проект на Плевенскаta филхармония музиката на ABBA е представена в нов прочит за симфоничен орке

Осем художници от страната и местни майстори на четката ще се включат в тазгодишното издание на Националния пленер по живопис, който се провежда в рамките на седмицата, посветена на празника на Хасково – 8 септември, съобщиха от пресцентъра на общината.

Авторите, които са приели поканата, са: Васил Тенев, Илияна Минкова, Ивелина Иванова, Анатолий Станкулов, Тоска Запрянова-Николовa, Атанаска Димова, Неделчо Кучков и Луиза Китар.

Творческият форум се организирана в партньорство с Художествена галерия „Хасково“ и Сдружение „Дружество на Хасковските художници“ (ДХХ). Тази година той е под надслов „С Хасково в сърцето” .

Пленерът ще се проведе в хотелски комплекс на едно от любимите места за жителите на града - лесопарк „Кенана“ от 28 август до 1 септември. След приключването му по традиция картините щ

„Японски импресии“ е третата изложба от есенния панел на „София хартиен арт фест““. Тя ще бъде показана на 5 септември в галерия „Мазда“, съобщават организаторите.

По думите им „Японски импресии“ представя 15 автори, повечето от които показани за първи път със свои произведения в България. Колекцията е съвместен кураторски проект на фондация „Аматерас“ и асоциация Nexus.

Изложбата ще бъде открита от представител на посолството на Япония, в присъствието на група от японски артисти, а куратори на събитието са Какуко Ишии и Даниела Тодорова. „Проектът, станал традиция в годините, ежегодно радва столичани с елегантни изложби, атрактивни съпътстващи събития, демонстрации и уъркшопи“, добавят организаторите. 

Отбелязват, че сред участниците е Ацуми Мурата, известна със своите калиграфи

Това, което публиката ще види, е моят собствен дирижабъл. Той е пълен вместо с топъл въздух, с всичко, което ни се случва докато живеем като добри и лоши решения, щастливи и нещастни моменти. С него се реем между минало и настояще, каза авторът . В изложбата има пейзажи, има и „чезнещи“ женски портрети, разказващи за миналите любови. Срещат се и много конкретни образи, сред които е крачето на сина му Никола в заглавната картина. В нея с живописта е съчетана пластика, което е типичен похват за Хранов, който е завършил дърворезба. За техниката си той уточнява, че умишлено не нарушава целостта на платното, а ползва пластични решения и дълбоки релефи. 

Това е моят личен свят и аз вземам решение картините ми да бъдат сюрреалистични, отбеляза Атанас Хранов. Той смята, че най-важното в изкуството е авторът да си създаде и възпита публика, която да убеди, че творчеството му е важно и интересно и винаги се е старал с него да се случва така. „Моят сюрреализъм е нещото, което искам да покажа. Има критици, на които това не се харесва, но с тях не стигаме до диалог, за да ги попитам защо. Техните мнения ме интересуват, но не възприемам крайно тази критика, защото не е градивна“, посочи художникът. Според него в изобразителното изкуство има „сепарета“, където стоят различни артисти и критици и всеки защитава своето местенце, „обстрелвайки с тежка картечница“ всичко наоколо. 

В наше време няма нищо забранено в изкуството, но все пак съществува конюнктура, която дърпа процесите в една или друга посока, смята Хранов. По думите му обаче сега посоката не е нагоре, а настрани. За себе си той каза, че е избрал да бъде самотен боец и не се прикрепя към никого.

Неговият творчески акт винаги протича по еднакъв начин. „Напипвам някак света, в който искам да отида. Преди да започна първата картина, минават два-три месеца, в които подгрявам четките и стоплям боите. Тогава не се получава нищо, макар че работя с едни и същи материали от години. След това всичко се отваря и нещата стават бързо“, сподели той. 

Изложбата му във Варна тази година има мото от Александър Секулов, който казва, че „добрата творба е като дирижабъл, който не губи въздух, винаги лети, не спихва, има формула извън времето“. С писателя Атанас Хранов е изпълнявал съвместни проекти в Пловдив, между които е и алеята на певеца Борис Христов през 2014 г.

Една от най-престижните швейцарски културни институции - музеят "Кунстхаус" в Цюрих, ще продаде картина, рисувана от художника Клод Моне, с която еврейският собственик е бил принуден да се раздели по време на Втората световна война, съобщи АФП. Парите от продажбата ще бъдат разделени между музея и наследниците.

Музеят е постигнал споразумение с наследниците на еврейски колекционер, преследван от нацистите в родната си страна.

"Кунстхаус" е един от многото музеи по света, започнали кампания по ревизия на колекциите си с цел установяване на картини, отнети заради нацизма по време на Втората световна война.

"Мъж с чадър" на Моне е била част от колекцията на текстилния предприемач Карл Закс - евреин, живеещ в Полша. През 1939 г. Закс е избягал в Швейцария с жена си Маргарете без никакви пари. За да може да живее в Швейцария, той е трябвало да заложи картините от ко

Поради големия интерес към изложбата „Дечко Узунов. Съзидания.125 години от рождението на художника“ ще удължим експозицията до 9 октомври включително.

Това обявиха от екипа на Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

Експозицията съдържа над 90 произведения в жанровете портрет, натюрморт, пейзаж и композиция (фигурална и абстрактна). По изложбата са работили кураторите Аделина Филева, Пламен В. Петров и Рамона Димова, както и сътрудниците Николета Гологанова-Петрова и Наташа Ноева. Реставратори на произведенията са Илинка Чергарова, Милан Михайлович и Светлана Христова.

На откриването на експозицията в Софийската градска художествена галерия бе валидирано пощенско-филателно издание на тема „125 години от рождението на Дечко Узунов“. То е в тираж от 5000 броя, с номинална стойност 1,35 лева и специален пощенски печат. Художни

Групата Ali ще има концерт в София, на 13 юли, в „Маймунарника“, съобщават от Projector Plus.

Софийският концерт е един от последните за музикантите преди излизането на дебютния им албум тази есен.

В Бургас Ali гостува на 8 септември. Следват изпълненията на два летни фестивала – Hills of Rock 2024, където ще свирят на 25 юли (Пловдив), и на 6 септември в рамките на  Rebel Rebel By The Sea във Варна.

В Ali са Али Абдала – вокали и китара, Емил Доков – беквокали, Калоян Димитров – бас китара, Петар Шварц – китара, Антони Иванов – китара, и Орлин Станчев – барабани.